Skip Navigation
Angelo State University
Alumni Association

Search Site

Information for:

Previous Homecoming Honorees

  • Distinguished Alumnus

    2015: Lloyd Norris
    2014: Jenny Lawson
    2013: Alvin New
    2012: Merl Brandon
    2011: Henry Jackson
    2010: Dan Herrington, Melody Wilkinson and Tamara Olive
    2009: Mickey and Renee Long, Clayton Weishuhn
    2008: Jerry Vandergriff
    2007: State Representative Mark Homer, Helen Soto Knaggs
    2006: Barry L. Cooper
    2005: Michael H. Millegan, Diane M. Fischer
    2004: Bill Erwin, Brian D. Shannon
    2003: Arnold Garcia, Jr., Terry L. Stokes
    2002: Dr. Billy Mullins
    2001: Landel C. Hobbs, Phillip F. Templeton
    2000: M. Dale Dodson, Oscar C. Gomez and Renay San Miguel
    1999: David Hirschfeld, Pierce Holt
    1998: Eva Camuñez Tucker, Dr. Kailas J. Rao
    1997: Senator Bill Sims
    1996: Lincoln Fox
    1995: Judge Morris Overstreet
    1994: Grant Teaff
    1993: Tom Massey
    1992: A. Mario Castillo
    1991: Dr. Ralph Chase   
    1990: C. A. Roberson
    1989: Wayne T. Franke
    1988: Don Herring
    1987: William B.  Simpson, Ted L. Babb, Sr.
    1986: Herman H. Swift
    1985: Colonel Thomas A. Aldrich
    1984: Billy Willig
    1983: Virginia Scott
    1982: Bart McDowell
    1981: Cathy Feist
    1980: Oscar Dorsey
    1979: Billy Mac Jones
    1978: Dr. Bonham Magness
    1977: X. B. Cox, Jr.
    1976: Reece Albert

  • Distinguished Carr Alumnus

    2015: Tia Agan
    2014: Alex Yarbrough
    2013: Chris Sloan
    2012: Stephanie Stoebe
    2011: Dr. Amanda Weitz-Marshall
    2010: Ramiro Guzman
    2009: Jeff Sefcik
    2008: Michael Patyrak
    2007: Dr. Suzy Harrington
    2006: J. Bryan Vincent
    2005: Dr. Kyle Longley
    2004: Dr. Leonides Rene Abreo
    2003: Dr. Vicki Forlano
    2002: Dr. Devesh Raj
    2001: Kitty M. So
    2000: Dr. Usharbudh “Shivraj” Sohur
    1999: Kelby Hagar
    1998: Dr. Noel H. Williams

  • Distinguished ROTC Alumnus

    2015: Capt. Orlando Lopez
    2014: Lt. Col. Caeli Hull
    2013: Col. Casey Eaton
    2012: Lt. Col. Stephen Magnan
    2011: Col. James P. Ross
    2010: Lt. Col. Scott. G Book, MD
    2009: Col. Sarah L. Garcia
    2008: Col. Ernest E. Felts
    2007: Col. David H. Sammons, Jr.
    2006: Lt. Col. Robert Vance
    2005: Lt. Col. John W. Blumentritt
    2004: Capt. Christopher Craig Richardson
    2003: Col. Jose P. Sosa
    2002: Dr. Yolanda B. Truckenbrodt
    2001: Brig. Gen. Ronnie D. Hawkins

  • Honorary Alumnus

    2015: Jeremy Bryant
    2014: Gail Stefanski 
    2013: Tara Hart
    2012: Hazel Dooley
    2011: Michael Martin
    2010: Fred Key
    2009: Dale Chase
    2008: State Representative Drew Darby, State Senator Robert Duncan, Texas Tech University System Chancellor Kent R. Hance
    2007: Al & Licha Herrington
    2006: Phil George
    2005: Ronald N. Giddiens
    2004: Dal Dewees
    2003: James P. Cummings
    2002: Elmer Kelton
    2001: Jimmy Powell
    2000: George Alexander
    1999: F.L. (Steve) & Pollyanna Stephens
    1998: State Representative Robert A. Junell

  • Outstanding Retired Faculty Member

    2015: Dr. Kathryn Artnak
    2014: Dr. Charles A.Endress
    2013: Dr. Donald Shelby
    2012: Dr. John W. Duke
    2011: Dr. Peggy Skaggs
    2010: Paul Horne
    2009: Dr. Alan Bloebaum
    2008: Dr. C. Varren Parker, Jr.
    2007: Dr. H. Ray Dawson
    2006: Dr. Betty Alldredge
    2005: Dr. Perry Gragg
    2004: Dr. E. James Holland
    2003: Dr. Charles W. Robison
    2002: Dr. Dempsey Watkins
    2001: Dr. Otto W. Tetzlaff
    2000: Dr. Leon Holland, Dr. Harris Brinson
    1999: Dr. Raymond E. Carver
    1998: Dr. Bernard T.  Young
    1997: Dr. Fred Mahler
    1996: Otis Lumpkin
    1995: Jewel Pye
    1994: Ollie Cauthen, Max Bumgardner
    1993: Cass Archer
    1992: Gordon Creel
    1991: Phil George
    1990: Delbert G. Tarter
    1989: Jack Harrington
    1988: Jack W.Bates
    1987: Eugene W. Jones
    1986: Marie B. Ward
    1985: Robert E. Byrns
    1984: Escal F. Duke
    1983: Robert P. Carter
    1982: Dora Mae Kelly
    1981: Verna Mae Crutchfield
    1980: Vetal Flores
    1979: Roscoe B. Dooley
    1978: Zelma H. Heddins
    1977: Prentiss C. Windsor
    1976: Ruby Pauline Cox

  • Golden Ex of the Year

    2015: Alex Decuir
    2014: Elaine Fairbanks Nail
    2013: Dr. Mack McCoulskey
    2012: Dr. Ewell E. “Pat” Murphy, Jr.
    2011: Nita Archer
    2010: Donald Boyd Cox, Dr. Johnny  Bailey
    2009: LeRoy Olsak
    2008: Carrol Payne “Pinto” Nokes
    2007: Mary Frances Simpson McFall
    2006: Clovis and Bette Olsak
    2005: X B Cox, Jr.
    2004: William G. “Bill” Edgar
    2003: Stratton W. Beesley
    2002: Carlton Smith
    2001: Ralph W. Wilson
    2000: Suzanne Slate, Dale Miller

  • Outstanding Staff

    2015: Brandy Hawkins
    2014: Christine Pruitt
    2013: Leonor Constancio
    2012: Wendy Storms
    2011: Adelina Castro Morales
    2010: Jo Nell Harlow, Shirley Morton

  • Distinguished Faculty Achievement

    2015: Dr. John Klingeman
    2014: Dr. Shirley M. Eoff
    2013: Dr. Alaric Williams
    2012: Dr. Sangeeta Singg
    2011: Pam Wescott Darby
    2010: Robert Kelly Michael, María Onofre-Madrid, Dr. Tom Badgett, Dr. Steven Snowden, Dr. Roger Zarnowski
    2009: Harriet Lewis, Dr. Norm Sunderman, Dr. Kathleen Price, Dr. Bonnie Amos, Dr. Ed Olson
    2008: Dr. Thomas A. Bankston, Dr. Gil R. Engdahl, Dr. Susan E Keith, Dr. Mary Ellen Hartje
    2007: Dr. Terry A. Dalrymple, Dr. Karen Torres, Dr. K. Fritz Leirfeste, Dr. David H. Loyd, Jr.
    2006: Mrs. Ellen Moreland, Dr. June H. Smith, Dr. David J. Tarver, Col. Johnny Fender (Ret.)
    2005: Dr. Robert R. Mowrer, Dr. Marilyn J. Eisenwine, Dr. Kathleen L. Brasfield, Dr. Robert C. Dowler
    2004: Dr. Terry C. Maxwell, Dr. Sharynn M. Tomlin, Dr. Nancy J. Hadley, Dr. Nancy G. Allen
    2003: Maj. Darcy Maloney, Dr. Walter D. Noelke, Dr. Kathleen A. Cegles, Dr. Cheryl Hines
    2002: Dr. M. Mack McCoulskey, Dr. George E. Shankle, Dr. Eldon U.Black, Dr. Charles B. McCamant
    2001: Dr. Judith A. Hakes, Dr. Crosby W. Jones, Dr. F. David Alexander, Dr. Arnoldo DeLeon
    2000: Dr. John J. Miazga, Dr. J. Chris Ellery, Dr. Alan P. Bloebaum
    1999: Mr. Richard C. Seaman, Dr. Sudhir K. Chawla, Dr. Mark S. Sonntag   
    1998: Dr. Otto W. Tetzlaff, Dr. Kurt H. Buerger, Dr. C. Varren Parker

Events

Honor an alum

If you would like to nominate an alum for a Distinguished Alumni Award, please fill out a nomination form.

Nominate An Alum