Skip Navigation
Staff Senate
Member, Texas Tech University System The Princeton Review - 373 Best Colleges, 2011 Edition

Staff Excellence Award Recipients

Staff Excellence Award Recipients
Year Recipient Department
2013-14 Commitment to Excellence:
Paula Dowler, International Services and Budget Coordinator
 Center for International Studies

Excellence in Customer Service:
Aaron Carrillo, Printer

Print Shop
Excellence In Innovation:
Pauline Balderas, Advancement Services Coordinator
Office of Development and Alumni Relations

Excellence in Leadership:
Jeromey Whitaker, Associate Director

Recreation and Intramurals
2012-13

Dennis Block

 

Department of Agriculture

Nancy Budewig Nursing and Rehabilitation Services
Melody Kelley Mathematics and Computer Science
Dallas Swafford Office of Admissions
2011-12 Lindsay Boynton
Jonathan Hawkins
Dan Robertson
Charles Sebesta
Student Life Office
Information Technology
University Recreation
Facilities Management
2010-11 David Hartin
Katie Plum
Tammy Speciale
Judy Stanley
Environmental, Health, Safety, & Risk
Office of Sponsored Projects
University Clinic
Office of the Bursar
2009-10 Aaron Carrillo
Patricia Payne
Bradley Petty
Bree Walker
Print Shop
Facilities Planning and Construction
University Recreation and Intramurals
Communications and Marketing
2008-09 Antonio Barrientos
Jo Nell Harlow
Carl Martin
Mark Multer
Special Events
Mathematics
Information Technology
Facilities Management
2007-08 Suzanne Campbell
Lee Morris
Cam Stone
Dwayne Wilson
Library, West Texas Collection
Facilities Management
Registrar’s Office
Public Safety/University Police
2006-07 Michael Martin
Jeff Sefcik
Cindy Weeaks
Lisa Sheppard
Communications and Marketing
Information Technology
Registrar’s Office
Budget and Payroll
2005-06 Nolen Mears
Shirley Morton
Hal Peter
Carey Rodey
Student Life Office
Advancement and University Relations
Facilities Management
Information Technology
2004-05 Faustino G. “Frosty” Aguilar
Jody Casares
Charlotte Klepac
Flor Madero
Information Technology
Purchasing
Chemistry and Biochemistry
Educational Opportunity Services
2003-04 Jason Brake
Martha Cox
Jackie Droll
Charles (Chuck) Morton
Information Technology
Student Accounts / Bursar
Graduate School
Special Events Facilities / Services
2002-03 Joyce Ruth Heller
Alfredo (Freddy) Martinez
Donna Poutinen
David Rosipal
Student Life Office
Physical Plant
Academic Affairs
Special Events Facilities / Services
2001-02 Lisa Hernandez
Martha Hicks
June Moore
Todd Schafer
Admissions
Fiscal Office
Center for Career Development
Agriculture / MIR Center
2000-01 Sande Harrison
Elaine Beach
Greg Pecina
Jeane Irby
Alumni Relations
Information Technology
University Center
Information Technology
1999-2000 Jimmy Parker
Stephanie Warrington
Jo Nell Harlow
Loneta Elliott
Financial Aid
Nursing
Mathematics
Psychology & Sociology
1998-99 Marsha Halfmann
Joe Edgar Martin
Michael Martin
Anna Follis
News & Information
Information Technology
News & Information
College of Sciences
1997-98 Henry Begil
Suzanne Grafton
Joyce Gammons
Jonesa McCarthy
Print Shop
University Relations & Development
Academic Affairs
College of Liberal & Fine Arts
1996-97 Joan Beckman
Mamie Carter
Gayla Trotter
Jesse Camarena
Modern Languages
Counseling & Career Services
Communication, Drama, & Journalism
Physical Plant
1995-96 Albert Booky
Yzelda “Sam” Hinojosa
Microcomputer
Academic Affairs