Skip Navigation
Angelo State University
Office of Communications and Marketing

Search Site

Information for:

December 2001

Release Date: December 14, 2001

Angelo State University Awards Degrees to 2001 Fall Graduates

Angelo State University conferred 344 bachelor's and master's degrees upon 339 graduates during 2001 Fall commencement exercises December 14 in San Angelo, Texas.

Areas of undergraduate academic study at ASU lead to the following degrees: Bachelor of Arts (B.A.), Bachelor of Business Administration (B.B.A.), Bachelor of Fine Arts (B.F.A.), Bachelor of General Studies (B.G.S.), Bachelor of Music (B.M.), Bachelor of Science (B.S.), Bachelor of Science Nursing (B.S.N.), and Associate in Applied Science (A.A.S.).

The following graduate degrees are offered: Master of Arts (M.A.), Master of Business Administration (M.B.A.), Master of Education (M.Ed.), Master of Physical Therapy (M.P.T.), Master of Public Administration (M.P.A.), Master of Science (M.S.), and Master of Science in Nursing (M.S.N.).

Degree recipients by hometown were:

Abilene: Robin Talasek Dykes, B.S.; Amelita B. Fletcher, B.B.A.; Tiffany Kaylene Green, B.S.; Jennifer Ann Heard, B.S.; Grace L. McLen, B.B.A.; Stacy Renee Neeb, B.B.A.; Kriste K. O'Dell, M.Ed.; and Rachel Paula Parkhill, B.S.N.

Andrews: Evelyn Gordon, M.S.

Arlington: Rendee Renee McCleery, B.A.

Austin: Brandy Yvonne Foster, B.A.

Baird: Bryan Tyler Abernathy, B.B.A., cum laude.

Ballinger: Lacy D. Binder, B.B.A., magna cum laude; Camelia Casillas, B.B.A.; Brandi L. DePalma, M.S.N.; Nathaniel W. Dumas, B.B.A.; Marion Michelle Haddon, B.S.; Kimberly June Harp, B.S., cum laude; Amy R. Hays, B.B.A., cum laude / M.B.A.; and Crystal Marie Sonnenberg, B.S., magna cum laude.

Big Lake: Charleton Kurt O'Briant, B.B.A.

Big Spring: Michael S. Mansfield, B.S.; and Trey F. Terrazas, B.S.

Borger: Sandra M. Hanson, M.A.

Brady: Patricia Sue Beemer, B.A.

Breckenridge: Ashley April Doyle, B.S.

Bronte: Scott A. Thompson, B.G.S.

Brownfield: Peggy Teresa Vasquez, B.S., cum laude.

Brownwood: Ryan Lee Bolton, B.B.A., cum laude / M.B.A.; and Amy C. Deason, B.B.A.

Burleson: Jennifer Tucker, B.S., summa cum laude.

Carlsbad: Clay Randall Lange, B.B.A.; and Benjamin F. Wiese, B.B.A.

Cisco: Shawn Payne Schneider, B.S.N., magna cum laude.

Coahoma: Paula Kay Hunt, B.S.

Coleman: Connie Deann Bryant, B.S.; and Na'Talya N. Payne, B.S.

Colorado City: Susan Janine Lemons, B.A.; Kelly M. Sarles, B.B.A., cum laude; Sara LeeAnn Stone, B.S.; Bradley Heath White, B.B.A.; and Maria Guadalupe Zermeno, B.S.

Corpus Christi: Camille M. Howard, B.S.N.

Crane: Alfonso Salinas Garcia, B.S.

Cross Plains: Maranda Hope Hood, B.S.

Dalhart: Trevor Cy Scott, B.S.

Del Rio: Claudia Zeneth Cardenas, B.A.; Deok Nam Van Nolan, B.S.; and James Michael Waters, B.B.A.

Denver, Colo.,: Donald LeRoy Phifer, B.A.

Denver City: Heather Renee Minchew, B.S.; and Clay T. Rush, B.B.A.

Dumas: Alyn D. Hatter, B.S.

Duncanville: Kimberly Ann Victory, B.B.A.

Eden: Jamie M. King, B.B.A.; Kristi Danette Ramirez, B.S.; and Alfred Rodgers, B.S.

Eldorado: Kirk Allen Curtis, B.A., cum laude; Anna Regina Loomis, B.S.N.; and Sundi Gay Nix, B.S.

Floresville: Jacqulyn M. Cooper, B.S.

Fort Stockton: Ector Sanchez Lopez, B.S.

Fort Worth: Charles Oran Jones, B.S.

Fredericksburg: Shawn Keith Newell, M.A.

Ft Stockton: Joseph Anthony Celaya, B.B.A.; and Eric J. Dominguez, B.B.A.

Ft Worth: Christopher B. Cooper, B.S.

Garland: Rebekah Lynn Woolley, B.B.A.

Georgetown: Eula T. Arnett-Chambers, B.S.; and Robert Douglas Lear, B.A.

Goldthwaite: Kimberly Kaye Geeslin, B.S.

Gouldbusk: David Benlee Nanny, B.A.

Groom: Jana Louise Breitling, B.B.A.

Harker Heights: Jason R. Braud, B.S.

Hart: Fred Reyna, M.S.

Haskell: Mary Kay Watson, B.S., summa cum laude.

Hereford: Julie Marie Schlabs, B.A.

Houston: Billy J. Churchwell, B.A.; and Katie M. Cromer, B.A.

Iraan: Brian P. Lutz, B.S.

Irving: Shea Lyn Ferguson, M.B.A.

Kerrville: Christy Dawn Land, B.B.A.

Knickerbocker: Penney Jo Rodriguez, B.A.

Lamesa: Kandace R. Etheredge, B.B.A., magna cum laude; Mandy Leigh Heaton, B.S.; Jess Stephens, B.B.A.; and Tessa Lari' Vogler, B.S.

Lawn: Brandon Keith Moore, B.S.

Leakey: William Harold Day, B.S., magna cum laude.

Lohn: Chad R. Ellis, M.S.

Loraine: Eva M. Salinas, M.Ed.

Magnolia: Heather L. Norfleet, B.S.

Mansfield: Kassi Juanita Butler, B.S.

Marfa: Orlando V. Alvarez, B.S.; and Patrick Fowlkes, B.S.

Mason: Kathy Ann Bearden, B.S., summa cum laude.

McCamey: Shasta Sue Gomez, B.B.A.

Menard: Sunny Dale Wesala, B.S.

Mertzon: Catherine York Amonett, M.Ed.

Midland: Jenifer L. Neatherlin, B.A.; Cheryl R. Rich, M.S.; Misty Jo Scott, B.S.N.; and Lesley Keel Walker, B.S.

Monahans: Heather Ann King, B.S.

Munday: Andrea Caye Brown, B.B.A.

Odessa: Amber Michelle Richey, B.S., magna cum laude.

Ozona: Darin L. Jackson, B.S.

Paint Rock: Victoria M. Campbell, B.S., cum laude.

Pecos: Christopher R. Daniel, B.B.A.

Plainview: Billy Tremane Peel, B.B.A.; and Eric J. Whitaker, B.B.A.

Port Lavaca: Michael R. Dietzel, B.B.A.

Robert Lee: Lisa Dawn Sadler, B.S.

Roscoe: Shawn Lee Schlueter, M.Ed.

Round Rock: Rolando Landa Lopez, B.B.A.

Rule: Sara S. Kittley, B.B.A.

San Angelo: Justin Will Avery, B.S.; Angela Dawn Baldwin, B.S.N.; Luby Susana Barajas, B.A.; John Robert Barthels, B.S.; Dean Allan Bates, M.S.; Jason D. Battle, B.B.A.; Ryan Howard Bays, B.S., cum laude; Tami Lynn Bays, B.A.; John David Beatty, B.S., cum laude; Becky Jo Bennett, B.B.A.; Melissa D. Bentley, B.S.; Jeffrey Lane Berry, B.S.; Vesselin Vesselinov Bijev, M.B.A.; Jason R. Bland, B.S.; Dessie Bolen, B.A., cum laude; Angela Love Bookout, B.S., summa cum laude; Lane M. Bowen, B.B.A., magna cum laude / M.B.A.; Timothy Kane Brawner, B.S.; Christina J. Bridges, B.S.; Natalie Michele Brooks, B.S.; Jon Nick Bryant, M.B.A.; Corrie Maria Canava, B.S.; Nicholas John Canion, B.S.N.; Laurie Carpenter, B.A.; Shari Lyn Carrasco, B.A.; Shana Carson, B.A.; Jana Reasonover Castro, B.S.; Ruth Castro, B.B.A.; Chantel Spring Cleghorn, B.S.; Donna Lynn Cline, B.S.N.; James Sterling Cole, B.B.A.; Theresa Ann Cooper, B.S.; Cheri Cotton, B.S.; Kelly Kathleen Cullen, B.S.;

Also, Iva T. Dakovska, B.B.A., summa cum laude; Edwina Arlene Daniels, B.S.; Gerald Lee Dannels, B.B.A.; Angela Sanchez Day, B.B.A.; Malva Michelle DeHoyos, B.B.A.; Sarah Nichole Dickerson, B.B.A.; Dawn Marie Dixon, B.A.; Lendy Lee Duncan, B.S.; Chad Stephen Everett, B.S.; Cody Maranda Favor, B.S.; JoElle Grace Fenton, B.S., cum laude; Raymundo M. Fierro, B.A.; Jennifer Lyn Flores, B.S., cum laude; Donald Jason Ford, B.B.A.; Angela Maria Francis, B.S.N., cum laude; Debbie Sue Frantum, B.S., cum laude; Daniel A. Freeberg, B.A.; Doreen D. Fuller, B.S.; Bryan J. Fuqua, B.S.; Dan A. Gaitan, B.A.; Benjamin G. Galicia, B.A.; Gordon A. Gloria, B.S., magna cum laude; Kimberly Dawn Goff, B.S.; Lara E. Goldring, B.S.; Daniel Curtis Gray, B.B.A.; Kristin Elise Gray, B.S.; Christopher S. Greer, B.B.A., magna cum laude; Bryan Ross Griffith, B.B.A.; Michael Wayne Gruben, B.S.; Christin Noelle Guretsky, M.S.; Heather Nicole Hall, B.B.A.; Patricia Hamilton, B.A.; Brandee Melissa Hart, B.S.; Kristine Leslyn Hartman, B.S.; Lucas G. Heartsill, B.S., magna cum laude; Kimberly R. Hernandez, B.B.A.; Milton Walter Hill, B.B.A.; Eric S. Hinkle, M.B.A.; James Holland, B.S.; Justin R. Hollway, B.S.; Melanie Renee Holt, B.S.; Kristi Kaye Horton, B.S.; Terry Wayne House, B.B.A.; Audrey C. Hubbartt, B.F.A., cum laude; Shauna D. Huffman, B.A.; David W. Hughey, M.B.A.;

And, Lory Aynn Hurst, B.B.A.; Karen Payne Hutton, B.B.A., cum laude; Jaime Jimenez, B.S.; Ashley Nicole Johnson, B.A.; Kemper J. Johnson, B.B.A.; Michael Bran Johnson, B.B.A.; Terri Lynn Jordan, B.S.; Patricia Dawn Kahn, B.S., magna cum laude; Sarah Lindsey Karasek, B.A.; Robert A. Kent, B.G.S.; Margaret Stacy Kincannon, B.S.; Vernon N. King, B.S.; Kristin Kleinhans, B.S.; Bo J. Knox, B.B.A., cum laude; Josh G. Kornegay, B.S., summa cum laude; Nichole Michelle Landry, B.A.; Karla Lynn Leifeste, B.S.; Joshua Lee Leyva, B.B.A., cum laude; Jenny Heinze Lopez, B.S.; Dinh V. Lu, B.A.; Dakun Luo, M.B.A.; Buffi Jean Maddox, B.S.; Christi Leigh Mahan, B.A.; Jeana Martin, B.S.; Laryssa Lyn Martindale, B.M.; Hector Isaac Martinez, B.B.A.; JoAnn Martinez, B.B.A.; Galen K. Matthiesen, B.S.; Garrett Sol Mayer, B.B.A.; Brandy Anthony McGuire, B.A.; Mercedes Medrano, B.S.; Ellen Clarice Melton, B.S., cum laude; Elizabeth M. Mendez, B.S.; Melissa Mendez, B.S.; Victoria Ann Meza, B.S.; Shy L. Middleton, B.S.; Theresa Lynne Mitchell, M.B.A.; Melissa Diane Montoya, B.B.A.; Tomara Gail Moore, B.S.; John M. Morris, B.S.N., magna cum laude; Trey Morrison, B.S.; Stephanie Jane Moss, B.S.; Felicia B. Murray, B.S., summa cum laude; Lindsey Kathryn Nevins, B.S., magna cum laude; Hanh Hoang Nguyen, B.B.A.; Kelley Catherine Olsen, B.S.; September Ann Padilla, B.B.A.; Lindsey L. Paswater, B.A.; Jackie Leah Patton, M.A.; John M. Pecarina, B.S.; Julie D. Pelzel, B.B.A., cum laude / M.B.A.; Ryan Lee Pool, B.B.A.; Christopher Dyke Potter, B.S.; Paula L. Priddy, B.S.N.; Contessa V. Ratcliff, B.A.; Amy Lynn Reed, B.A.; Kevin Eugene Richter, B.B.A.;

Richard J. Righetti, B.S., cum laude; Bobby Dale Rister, M.Ed.; Magda R. Rivero, M.S.; Jamie Lynn Robinson, B.S.; Melanie L. Robledo, B.S.N.; Raquel Rodriguez, B.A.; Ramsey Michelle Rogers, B.S.; Shaun Michael Ross, B.S.; Jacob Paul Ruiz, B.A.; Christie Lynn Rustad, M.P.A.; Ruben Xavier Salas, B.A.; John Webb Saunders, M.A.; Maria de Jesus Saunders, M.S.; Jeff Paul Schwertner, M.B.A.; Kristine Scott, B.S.N.; Nicki Self, B.S.; Graciela Robles Sevier, B.S.; Charles Chevas Sparks, B.B.A.; Alyssa Maria Speed, B.S.; Joshua Spurgers, B.B.A.; Zachary L. Spurgers, B.S.; Leigh Ann Stephens, M.Ed.; Robert William Stephens, M.P.A.; Alan R. Sweet, B.S., summa cum laude; Jo Ann Pickett Tambasco, B.A.; Eric Dean Tanner, B.B.A.; Michael Chase Thornesberry, B.S.; Ivan Torres, B.A.; Miranda Sky Tucker, B.S.; Holly Niel Tue, B.B.A.; Debra L. Usrey, B.A., magna cum laude; Janice Valentin, B.A.; Marisela Delgado Vasquez, B.A.; Corby Glenn Wallace, M.B.A.; Melinda Michelle Wallace, M.B.A.; Jay Paul Walling, B.B.A.; Lisa Diane Ward, B.A.; Debra Sue Warren, B.S., cum laude; Rebecca S. Warren, B.S.; Laurie M. Wesson, B.B.A.; Anita Marie Wheeler, B.S.N.; Joe Dale Whirlow, B.A.; Clayton J. White, B.S.; Jerod Lohn White, M.Ed.; Melissa Sheree White, B.B.A.; Brianne Nicole Williams, B.S., summa cum laude; Kimberly Sue Williford, B.A.; Sunday Hope Wilson, B.M.; Gary Alan Witt, B.S., cum laude; Angela Roloff Woods, M.S.; Wesley D. Young, B.B.A.; Sara B. Zeitler, B.S., magna cum laude; and Matthew B. Zimmerman, B.S., cum laude.

San Antonio: Matthew Scott Baril, B.S.; Steven Anthony Martinez, B.A.; Kristine Cecilia McMillan, B.S.; and Melisa Oslund, B.S.

San Saba: Harmony Donn Smith, B.A., magna cum laude.

Seguin: Naomi J. Perez, B.S.

Seminole: Ernie Andrew Amaton, B.S.

Seymour: Clint W. Cockrell, B.B.A., summa cum laude / M.B.A.

Shallowater: Nicholas A. Martin, B.S.

Snyder: Keri D'Von Kemp, B.S.

Sonora: Lorena Gonzalez Castro, B.A.; Brian Faris, M.S.; and Christopher J. Hazelton, B.B.A.

Stamford: Florentino Gonzales, B.A.

Stephenville: Bryan Dean Conyers, B.S.

Sterling City: Heather Lynn Hirt, M.A.

Sweetwater: Thomas W. Abbott, B.S.N.; and Erica Allyn Gerhart, B.S.

Tahoka: Bonnie Gale Stennett, B.A.

Tarzan: Alison M. Cooper, B.A., magna cum laude.

Temple: Kimberly Kay Webster, B.S.N.

Trent: Sue Schlueter, M.Ed.

Tulia: Hollister West Gardner, B.A.; and Jeremy B. Patton, B.S.

University Heights, Ohio,: Dena Michelle Foster, B.A.

West Chester, Pa.,: Brian A. Freeman, B.S.

Westbrook: Casey Ray Hayes, B.S.

Winters: Tony Cavazos, B.S.; Curtis Z. Crouch, B.B.A.; and Elizabeth Gonzales, B.A.

International Students: Nicole Marggraf, M.A.; Joseph Shinson Mathew, B.B.A.; and Satcha Steffany Pretto Padilla, B.A.