Skip Navigation
Angelo State University
Office of Communications and Marketing

Search Site

Information for:

August 2004

Release Date: August 14, 2004

Angelo State University Awards Degrees to 2004 Summer Graduates

Angelo State University conferred 207 bachelor's and master's degrees upon 204 graduates during 2004 Summer commencement exercises Saturday, Aug. 14, in the Junell Center/Stephens Arena.

Areas of undergraduate academic study at ASU lead to the following degrees: Bachelor of Arts (B.A.), Bachelor of Business Administration (B.B.A.), Bachelor of Fine Arts (B.F.A.), Bachelor of General Studies (B.G.S.), Bachelor of Music (B.M.), Bachelor of Science (B.S.), Bachelor of Science Nursing (B.S.N.), and Associate in Applied Science (A.A.S.).

The following graduate degrees are offered: Master of Arts (M.A.), Master of Business Administration (M.B.A.), Master of Education (M.Ed.), Master of Physical Therapy (M.P.T.), Master of Professional Accountancy (M.P.Ac.),
Master of Public Administration (M.P.A.), Master of Science (M.S.), and Master of Science in Nursing (M.S.N.).

Degree recipients by hometown were:

Abilene: Tonya Yvonne Bradley, B.S.; Derek Andrew Bredbenner, B.S.; Terry Blake McCutchen, M.Ed.; and Sandra G. Rainwater, M.Ed.

Alamagordo, N.M.,: Kristin Marie Giuliano, B.A.

Alice: Deborah B. Orem Johnston, M.S.

Allen: John Paul Landry, B.A.

Alvarado: Tiffani Nicole Coplen, B.S.

Auburn, Ala.,: Bradley Thomas Cooper, B.B.A., cum laude / M.B.A.

Austin: Molly Malone McCormick, B.S., summa cum laude; and Jonathon Morris Palafox, B.S.

Ballinger: Annette Michelle Holden, B.S., and Amber Dawn Weiblen, B.S.

Bertram: Jason Don Lock, B.B.A. / M.P.Ac.

Big Lake: Laura Suzanne Joyce, B.B.A.

Big Spring: Joshua Travis Hadley, B.S.

Blackwell: Shalene C. McWhorter, B.S.

Boerne: John Collier Craig, B.S.; and Erin Elizabeth Keene, B.B.A.

Brackettville: Brent Patrick Smith, B.A.

Brady: Ivan Rodriguez, B.S.

Brownwood: Dixie Eileen Locke, B.S.; and Marcus Perry Patrick, B.S.

Carlsbad: Andrea L. Watson, B.S.

Christoval: Sunny Ann Halfmann, B.B.A.

Coahoma: Randy Overton, B.B.A.

Colorado City: Barbara DeeAnn Rivera, B.S.

Columbus: Nicole Theres Althaus-Clark, B.S.

Corpus Christi: Kimberly D. Nair, B.B.A.

Cortez, Colo.,: Michael R. Lackey, M.S.

Cotton Center: Robin Lynn Graves, M.Ed.

Crosbyton: Rebecca Airiel Wheeler, B.S.

Del Rio: Tara Dawn Basse, B.S.; Brian Edward Dalton, B.B.A.; and Carlos Gerardo Morales, B.A.

Early: Cody Scott Burleson, B.S., magna cum laude.

Eldorado: Michael R. Mayo, B.S.; and Rebecca Lynn Silva, M.S.N.

Fredericksburg: Marcie Schneider Golden, M.B.A.

Ft Stockton: David Justin St Clair, B.S.

Gatesville: Winston Andrew Hall, B.A.

Georgetown: Brian Marshall Morris, B.S.

Heath: Kyle Brandt Hardin, B.S.

Houston: Matthew Lewis Fraser, B.A.; and Stacey Howard Pipes, M.S.

Iraan: Jose Luis Rivas, B.S.

Junction: Bradley J. Sutton, B.S.

Liberty Hill: Oscar R. Montemayor, B.S.

Llano: Earnest Dwayne Wilkinson, B.A.

Mason: Kellye E. Davis, B.A.

Medina: Ryan L. Doyle, B.A.

Mereta: Antonio Rojo, B.B.A.

Mertzon: Maggie Lynn McGehee, B.S., cum laude; and Chad William Robertson, B.B.A.

Midland: Donna Lee Patrick, M.S.N.; and Kellie L. Willman, B.B.A.

Miles: Kristie Lee Carr, B.S.

Monahans: Carleigh Sue Melius, B.B.A.

Moore: Christine R. Dossman, B.A.

Muleshoe: Joseph Bryan Mata, B.S.

Odessa: Godfrey L. Ortiz, M.S.N.; Rhea Dayaday Ortiz, M.S.N.; and Orlan Wayne Simpson, M.Ed.

Ozona: Connie Yocham Crenwelge, B.S.; Tonya Marie Perez, B.S.; Lanny Kent Pullig, B.S.; Salvador Rodriguez, B.B.A.; and Erin Suzanne Searsy, B.A.

Pflugerville: Marcus L. Bartosh, B.S.

Plainview: Jessica Lee Garcia, B.B.A.

Ralls: Raegan N. Rainwater, B.A., magna cum laude.

Ranger: Keri Jo McCullough, B.B.A., summa cum laude / M.B.A.

Raymondville: Jonathan David Austin, B.S.

Robert Lee: Chad W. Helwig, B.A., cum laude; Brandy Rae Martin, B.A.; and Brittanie Allison Perez, B.A., cum laude.

Rocksprings: Ned Allan Dunbar, B.S.

Rotan: Stephanie Rose Yanez, B.B.A.

Round Rock: Keith Randal Becker, B.A.; and Heather Lena Smithson, B.B.A., magna cum laude.

Rowena: Bonnie Faye Halfmann, B.B.A.

San Angelo: Diane H. Aguilar, B.A.; William B. Allen, B.B.A.; Liberty Allman, B.A.; Jim Bart Ashlock, B.S.; Kande Bahlman, M.Ed.; Catherine A. Barnett, M.S.N.; Kristin Nicole Barta, B.S.; Matthew M. Barta, B.S.; Charla Dawn Berry, B.A.; Audrey Renee Bledsoe, B.S.; Ryan Joel Bogard, B.A.; Marco A. Boyd, M.B.A.; Robby B. Jr Brewer, B.B.A.; Matthew W. Buchholz, B.A.; Alan Clyde Bundrant, B.S.; Joshua Paul Butts, B.S., magna cum laude; Emma
Bitolas Carrasco, B.A., cum laude; Daniel Joseph Cates, B.S.; Marie Elizabeth Cheatle, B.B.A.; Aleshia A. Claunch, B.A.; Lisa Michelle Curry, M.S.N.; Toni L. Daniel, M.Ed.; Kristin Allison Davis, B.S., cum laude; Felix John Duran, B.B.A.; Kyle Jason Elkins, B.A.; Jonathan Ryan Ellison, B.S.; Kristy D'Ann Engle, B.S.; Julia L. Enriquez, B.A.; Crystal Nicole Epperson, B.B.A., cum laude; Jessica Margaret Flores, M.Ed.; Maudie Le'Ann Flores, B.A., magna cum laude; Porfirio Enriquez Flores, B.S.; Brian Lee Foster, B.S.; Sonia Galindo, B.B.A.; Evangelina N. Garcia, B.A.; Elise L. Garner, B.S.; Jaclyn Renee Givens, B.A.; Melissa Gail Gwathmey, M.S.; Edgar Andrew Harris, B.B.A.; Elizabeth Smith Harris, M.Ed.; Stephany Havens, M.S.; Laura Ayers Herbert, B.S.; Samuel Hernandez, B.S.; Ryan Lee Heth, B.A.; Kimberly Lynn Hocker, B.S.; Ronald Francis Hoelle III, B.B.A.

Also from San Angelo, Cynthia Ann Holcomb, M.Ed.; James Luther II Holdar, B.S.; William David Hollis, B.S.; Dawnita Diane Housley, B.A.; Robin Michelle Howell, M.A.; Otto M. Jackson, B.A.; Jenny Lynn Jimenez, B.S.;
Tiffany Kay King, B.A.; Kimberly Vanlepa Korfe, B.B.A.; Kenneth Vernon Land, B.B.A.; Jonathan Chris Long, B.S.; Tammy Leigh Lowry, B.B.A., cum laude; Deborah Denise Magill, B.B.A.; Milena S. Markova, B.A.; Jennifer
Maurine Marsh, M.Ed.; Jacquelyn Ellison Matthews, B.A.; Norberto Mendoza, M.S.; Kristy Lynn Moore, B.S.; Patrick Jean Luc Nuytten, B.S.; Kyle Byron Orand, B.B.A.; Claudia Galvan Ortiz, B.A.; Jason Edward Parker, B.A., summa cum laude; Raju or Bhikhu Jashvantla Patel, B.B.A.; Ilma I. Perez, B.A.; Terri D'Lyn Pittman, B.S.; Deborah Ann Pope, M.S.N.; Perry A. Putman, M.Ed.; Remijio A. Ramos, B.B.A.; Richard A. Ramos, M.A.; Amber Leigh Reed, B.S.; Eric Blair Rice, B.S.; Jennifer Lynn Richards, B.A.; Mark Aaron Roberts, B.S.; Dustin Thomas Robinson, B.B.A.; Brenda L. Sandefer, B.A., magna cum laude; Susan Leigh Schultz, M.S.N.; Michael R. Sendejas, B.B.A.; Karen M. Stearns, B.B.A.; Teresa Susan Sturdivant, M.Ed.; Carina F. Sturgeon, B.A.; Angela Leigh Taylor, M.Ed.; Micah Glen Tyner, B.B.A.; Linda Morton Vallejo, B.S.; Matthew Paul Varvel, M.A.; Sarah Rogers Voss, B.B.A.; Christopher N. Wade, B.B.A.; Reba L. Watson, B.A., cum laude; and Chrystal Larue Wick, B.A.

San Antonio: Jarvis J. Soileau, B.A.

Seminole: Jeffrey Alan Wright, B.A.

Shallowater: Joseph Erik Ramos, B.B.A.

Sherman: Henry Ramsey, B.B.A.

Snyder: Kyle Ross McClendon, B.S., magna cum laude.

Stanton: Joey J. Davis, B.B.A.; and Staci Leanne Roseberry, B.B.A., magna cum laude.

Sterling City: Misty M. Michulka, B.A.

Sweetwater: Thomas W. Abbott, M.S.N.; and Nicholas P. Medellin, B.S.

Temple: Don K. Menzies, M.A.

Texas City: Emily Louise Boix, B.A.

Uvalde: Zachary Justin Sheppard, B.B.A.

Waco: Natalie Christina Covin, B.A.

Winters: Walter David Evans, M.Ed.

Wylie: Beatrix Susan Manyai, M.Ed.

International Students: Aurelie Baudens, B.B.A.; Sinja Bruns, B.A.; Joerg Peter Dill, B.A.; Joseph Shinson Mathew, M.B.A.; Victoria Meyer-Hoffmann, B.A.; Sylvain Laurent, B.B.A.; Christian Pohl, B.B.A.; Ingo Rumohr, B.B.A.; Philip Schmidtgen, B.B.A.; Alexander Seeberg, B.B.A.; Soeren Tretau, B.B.A.; Jasmin Weilbacher, B.A.; and Heiko K. Zuber, B.B.A.