Skip Navigation
Angelo State University
Staff Senate

Search Site

Information for:

Staff Excellence Award Recipients

Staff Excellence Award Recipients
Recipient Award Year 
Sandra Rosser                                                     One Card and Parking Excellence in Innovation 2019-2020
Heidi Alves                                                        Enrollment Management Excellence in Leadership 2019-2020
Jodi Jackson                                              University Recreation Excellence in Customer Service 2019-2020
Tracie Howell                                                  Special Events Facilities and Services Commitment to Excellence 2019-2020

Ty Walden
Information Technology

Excellence in Leadership 2018-2019

Jon Wilcox
Information Technology

Excellence in Innovation 2018-2019

Brittany Wollman
Library/ASU West Texas Collections

 Excellence in Customer Service 2018-2019

Paul Hamilton
Office of Housing and Residential Programs

Commitment to Excellence  2018-2019

Jason Brake
Information Technology

Excellence in Innovation 2017-2018

Kerri Mikulik
Office of Admissions

 Excellence in Customer Service 2017-2018

Phillip, Nichelson
Veterans Educational and Transitional Services 

Commitment to Excellence  2017-2018

Chris Steele
Information Technology

Commitment to Excellence  2017-2018
Michelle Norris
Scholarship Programs
Excellence in Leadership  2016-2017
Andrea Robledo
David L. Hirschfeld Department of Engineering
Excellence in Innovation  2016-2017 
Drexene Winey
Department of Psychology and Sociology
Excellence in Customer Service  2016-2017 
Tom Nurre
Office of Communications and Marketing
Commitment to Excellence  2016-2017 
Dan Robertson
University Recreation
Excellence in Leadership  2015-2016
Joey Hereford
Information Technology
Excellence in Innovation  2015-2016 
Deborah Motl
Office of Admissions
Excellence in Customer Service  2015-2016 
Melody Kelly
College of Arts and Humanities
Commitment to Excellence  2015-2016 
Brian Jackson
Information Technology
Commitment to Excellence 2014-2015 

Annette Dixon
Department of Agriculture

Excellence in Customer Service 2014-2015 

Jayna Phinney
Office of Communications and Marketing

Excellence in Innovation 2014-2015 

Don Cheek
Special Events

Excellence in Leadership 2014-2015 
Paula Dowler
Center for International Studies
Commitment to Excellence 2013-2014

Aaron Carrillo
Print Shop

Excellence in Customer Service 2013-2014 
Pauline Balderas
Office of Development and Alumni Relations
Excellence In Innovation 2013-2014 

Jeromey WhitakerAssociate Director
Recreation and Intramurals

Excellence in Leadership 2013-2014 

Dennis Block
Department of Agriculture

 Commitment to Excellence

2012-2013
Nancy Budewig
Nursing and Rehabilitation Services
Excellence in Customer Service  2012-2013 
Melody Kelley
Mathematics and Computer Science
Excellence in Innovation  2012-2013 
Dallas Swafford
Office of Admissions
Excellence in Leadership  2012-2013 
Lindsay Boynton
Student Life Office
Excellence in Innovation  2011-2012
Jonathan Hawkins
Information Technology 
Excellence in Leadership  2011-2012 
Dan Robertson
University Recreation 
Commitment to Excellence  2011-2012 
Charles Sebesta
Facilities Management 
Excellence in Customer Service  2011-2012 
David Hartin
Environmental, Health, Safety, & Risk 
prior award level 2010-2011 
Katie Plum
Office of Sponsored Projects 
prior award level  2010-2011  
Tammy Speciale
University Clinic 
prior award level  2010-2011  
Judy Stanley
Office of the Bursar
prior award level  2010-2011  
Aaron Carrillo
Print Shop
prior award level  2009-2010
Patricia Payne
Facilities Planning and Construction
prior award level  2009-2010 
Bradley Petty
University Recreation and Intramurals
prior award level  2009-2010 
Bree Walker
Communications and Marketing
prior award level  2009-2010 
Antonio Barrientos
Special Events
prior award level  2008-2009

Jo Nell Harlow
Mathematics

prior award level  2008-2009 
Carl Martin
Information Technology
prior award level  2008-2009 
Mark Multer
Facilities Management
prior award level  2008-2009 
Suzanne Campbell
Library, West Texas Collection
prior award level  2007-2008
Lee Morris
Facilities Management
prior award level  2007-2008 
Cam Stone
Registrar’s Office
prior award level  2007-2008 
Dwayne Wilson
Public Safety/University Police
prior award level  2007-2008 
Michael Martin
Communications and Marketing
prior award level  2006-2007
Jeff Sefcik
Information Technology
prior award level  2006-2007 
Cindy Weeaks
Registrar’s Office
prior award level  2006-2007 
Lisa Sheppard
Budget and Payroll
prior award level  2006-2007 
Nolen Mears
Student Life Office
prior award level  2005-2006
Shirley Morton
Advancement and University Relations
prior award level  2005-2006 
Hal Peter
Facilities Management
prior award level  2005-2006 
Carey Rodey
Information Technology
prior award level  2005-2006 
Faustino G. “Frosty” Aguilar
Information Technology
prior award level  2004-2005
Jody Casares
Purchasing
prior award level  2004-2005 
Charlotte Klepac
Chemistry and Biochemistry
prior award level  2004-2005 
Flor Madero
Educational Opportunity Services
prior award level  2004-2005 
Jason Brake
Information Technology
prior award level  2003-2004
Martha Cox
Student Accounts / Bursar
prior award level  2003-2004 
Jackie Droll
Graduate School
prior award level  2003-2004 
Charles (Chuck) Morton
Special Events Facilities / Services
prior award level  2003-2004 
Joyce Ruth Heller
Student Life Office
prior award level  2002-2003
Alfredo (Freddy) Martinez
Physical Plant
prior award level  2002-2003 
Donna Poutinen
Academic Affairs
prior award level  2002-2003 
David Rosipal
Special Events Facilities / Services
prior award level  2002-2003 
Lisa Hernandez
Admissions
prior award level  2001-2002
Martha Hicks
Fiscal Office
prior award level  2001-2002 
June Moore
Center for Career Development
prior award level  2001-2002 
Todd Schafer
Agriculture / MIR Center
prior award level  2001-2002 
Sande Harrison
Alumni Relations
prior award level  2000-2001
Elaine Beach
Information Technology
prior award level  2000-2001 
Greg Pecina
University Center
prior award level  2000-2001 
Jeane Irby
Information Technology
prior award level  2000-2001 
Jimmy Parker
Financial Aid
prior award level  1999-2000
Stephanie Warrington
Nursing
prior award level  1999-2000 
Jo Nell Harlow
Mathematics
prior award level  1999-2000 
Loneta Elliott
Psychology & Sociology
prior award level  1999-2000 
Marsha Halfmann
News & Information
prior award level  1998-1999
Joe Edgar Martin
Information Technology
prior award level  1998-1999 
Michael Martin
News & Information
prior award level  1998-1999 
Anna Follis
College of Sciences
prior award level  1998-1999 
Henry Begil
Print Shop
prior award level  1997-1998
Suzanne Grafton
University Relations & Development
prior award level  1997-1998 
Joyce Gammons
Academic Affairs
prior award level  1997-1998 
Jonesa McCarthy
College of Liberal & Fine Arts
prior award level  1997-1998 
Joan Beckman
Modern Languages
prior award level  1996-1997
Mamie Carter
Counseling & Career Services
prior award level  1996-1997 
Gayla Trotter
Communication, Drama, & Journalism
prior award level  1996-1997 
Jesse Camarena
Physical Plant
prior award level  1996-1997 
Albert Booky
Microcomputer
prior award level  1995-1996
Yzelda “Sam” Hinojosa
Academic Affairs
prior award level  1995-1996 
ASU Logo